ثبت برند!

برند یا نام تجاری (انتخاب نام برند) که برای محصولات و خدمات یا شرکت ها اطلاق می شود، نامی است که محصولات و خدمات و شرکتها را از سایر شرکت ها متمایز می کند. به صورت عامیانه برند یا نام تجاری به صورت لاتین و غیر لاتین در دنیای کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد همچنین ثبت برند در تمامی رشته های مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در زمینه های بازرگانی، تولیدی، فروشگاهی و خدمات قابل اخذ می باشد که می تواند به طور مستقیم بر روی کالای قابل عرضه اعتبار بخشی کند و انحصار و حمایت دولت را در پشتیبانی از صاحب برند را به همراه دارد.

ثبت برند،لوگو،علامت تجاری،آرم استفاده از برند یعنی استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص به طوریکه حق سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم از آن سلب می شود.علائم تجاري مي‌توانند يك يا تركيبي از چند كلمه، حرف يا عدد باشند. مي‌توانند شامل نقاشي‌ها، سمبل‌ها، نقش‌هاي سه‌بعدي مثل شكل و بسته‌بندي كالاها، علائم سمعي مثل موسيقي يا اصوات، رايحه‌ها و يا رنگ‌هايي جهت معرفي ويژگي‌ها باشند.در صورت ثبت نام تجاری در صنف خود می توانید انحصار را در اختیار خود گرفته و اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبای خود بگیرید.وقتی برندها دارای ارزش مالی می شوند که نکات مختلفی روی آنها انجام شود. مثلا نوع انتخاب اسم برای هر صنف متفاوت می باشد و یا فارسی و یا لاتین بودن آن، و یا نوع کالاهایی که برای آن انتخاب می شود و رعایت اصول قانونی جاری کشور در امور ثبت آن و یا نوع تبلیغات و به بازار عرضه کردن آن!


مدارک مورد نیاز اشخاص حقیقی:
-اصل مدارک شناسایی(شناسنامه،کارت ملی)
-اصل جواز کسب مرتبط با طبقات درخواستی یا کارت بازرگانی
-نمونه علامت

ثبت برند لوگو -علامت تجاری
مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی:
-اصل مدارک شناسایی(شناسنامه،کارت ملی)مدیرعامل یا صاحبان امضاء
-اصل جواز کسب مرتبط با طبقات درخواستی یا کارت بازرگانی
-نمونه علامت
-روزنامه رسمی-آخرین تغییرات شرکت


مراحل ثبت برند:
-ثبت اظهار نامه به صورت الکترونیکی
- بررسی اطلاعات وارد شده در اظهار نامه و ضمائم پیوست آن(بررسی مطابقت اظهار نامه با قوانین و جستجوی وجود مشابه یا عین علامت)
-صدور آگهی نوبت اول(تقاضای ثبت)
-چاپ آگهی نوبت اول(تقاضای ثبت) در روزنامه رسمی
-مشاهده آگهی توسط عموم به مدت سی روز که در صورت عدم اعتراض مراحل زیر طی میشود:-صدور ابلاغیه پذیرش
-پرداخت هزینه حق الثبت-صدور آگهی نوبت دوم(رسمی)
-چاپ آگهی نوبت دوم(رسمی)در روزنامه رسمی
-صدور گواهینامه ثبت علامت

نکته مهم:حداقل زمان مورد نیاز برای ثبت یک علامت 5 تا 6 ماه میباشد.
Scroll to Top